Sprzątanie

Odwiedzając miejsca, w których mieszkają studenci nierzadko rzuca nam się w oczy wszechogarniający brud i smród. Nie ma tu znaczenia często, czy mieszkańcami są chłopcy czy dziewczęta.

Taka sytuacja jest bowiem spotykana bez względu na płeć. Okazuje się, że czymś co jest najtrudniejsze w momencie opuszczenia rodzinnego gniazda, jest sprzątanie i utrzymanie czystości w swoim otoczeniu.

Jeśli chodzi więc o studenckie sprzątanie Wrocław, Kraków czy też Warszawa zachowują od lat ten sam, porównywalny i wyjątkowo niski poziom. Ośrodki studenckie pogrążają się w ogólnym brudzie, który – o ironio – nie jest zauważany przez osoby, które w nim żyją na codzień. Ciężko więc wyciągnąć jednoznaczny wniosek sugerujący przyczynę takiego zaniechania w kwestii utrzymania porządku. Można uznać, że studenci ci nie zostali go nauczeni w domach rodzinnych lub, że ich zachowanie jest spowodowane lenistwem. Nie jest to jednak wytłumaczenie godne człowieka wkraczającego w dorosłe życie.

Najlepszym sposobem wpojenia pewnych oczywistych zasad wydaje się zorganizowanie akcji, której celem byłoby sprzątanie. Wrocław, Kraków i Warszawa z pewnością z chęcią przyłączyłyby się do takiej inicjatywy.